Farský kostol Narodenia Panny Márie Prečín

História
Farský kostol narodenia Panny Márie tvorí dominantu spomedzi všetkých budov v obci, nakoľko je to aj zároveň najstaršia stavba. Ak ponecháme stranou otázku, či pred postavením farského kostola v Prečíne na jeho mieste stál nejaký kostol alebo svätyňa, môžeme uviesť, že bol postavený v roku 1637. Postaviť ho dal zemepán Andrej Balaša, evanjelik, a zasvätený bol úcte k Najsvätejšej Trojici. Viac informácií sa dočítate vo vlastivednej monografii obce Prečín vyd. v r. 2015 a v diplomovej práci Juraja Bunčiaka „Dejiny farnosti Prečín“ z r. 1997.
Na fotografii z roku 1940 je pohľad na kostol z východu. Vidieť aj dodnes jedinú fotografiu, na ktorej ostal zachytený vchod do kostola od cintorína, neskôr zamurovaný.
Poloha
Prístup ku kostolu je síce trošku náročnejší, o to lepší pocit má človek, keď vyjde k nemu. Koniec koncov, k Bohu treba ísť stále vyššie po celý náš život. Smerom od Obecného úradu sa vyberiete k futbalovému ihrisku, povedľa ktorého vedie prístupová cesta priamo ku farskému kostolu. Vidieť ho už zďaleka a z každého kúta obce – to preto, lebo náš Otec na nás aj cezeň dáva neustále pozor. Nachádza sa na návrší obklopený krásnou prírodou. Po jeho boku môžeme vidieť cintorín, dom smútku a misijný kríž.
Fotografia zachytáva stretnutie kňazov vo farskom kostole, tzv. rekolekciu, v roku 2023. Na fotografii v strede vidieť hlavného celebranta, p. f. Juraja Bunčiaka, aktuálne pôsobiaceho vo farnosti Pružina, pôvodom z našej filiálky Bodiná. Jemu vďačíme za dodnes najlepšie písomne zachytené dejiny farnosti, ktoré spracoval vo svojej diplomovej práci. Z jeho prameňov čerpáme dodnes. Pán Boh zaplať!


Krypta
Zaujímavosťou tejto historickej stavby je neodmysliteľne zamurovaná krypta – poctivo ukrytá pred zrakmi zvedavcov uprostred kostola. V nej sa kedysi pochovávali kňazi, no neskôr bola zaliata a zapečatená na mieste tejto hviezdy. Táto krypta je raritou, nie je to pravidlom v každom kostole na Slovensku.
